Podujatia Podujatia

Späť

Svätý Hubert v Miňovciach

Dňa 7.augusta po prvý krát sa v histórii obce Miňovce konali slávnosti Svätého Huberta, ktoré organizovalo miestne Poľovnícke združenie Dubinka.

Hubert, podľa legendy akvitánsky princ (656–727) poľoval, holdoval a užíval si život, nectil si poklady a dary prírody v podobe voľne žijúcej zveri. Až raz, keď sa mu Boh prihovoril, a zjavil v podobe kríža medzi parohmi jeleňa, ktorého chcel uloviť. Okamžite po tejto skúsenosti sa jeho postoj k životu zmenil. Začal viesť pokorný život, neskôr sa naučil vážiť si zvieratá a prírodu, prijal kresťanstvo, stal sa biskupom a venoval sa misijnej činnosti v oblasti Ardén.

Začiatok slávnosti sa začal o 10 hod. Svätohubertskou sv. liturgiou ktorú odslúžili duchovný otcovia z farnosti Miňovce o. Andrejko a Turan nad Ond. o. Nemec ktorej predchádzalo poďakovanie poľovníkov formou odovzdania obetných darov uloveného srnca, chleba a ovocia čím poľovníci ďakovali Stvoriteľovi za všetky dary ktoré nám príroda ponuka. Sv. liturgiu svojim vystúpením obohatilo aj vystúpenie Dr. Kotorovej – Jenčovej s kol. spevom aj hovoreným slovom o živote sv. Huberta. Po ukončení svätej liturgie sa pozvaní hostia ale aj občania z okolitých obci presunuli do kultúrneho domu, kde všetkých privítal starosta obce p.Miroslav Mojsej, predseda PZ Dubinka p.Zdeno Šlang a predseda Slovenského poľovníckeho zväzu a Slovenskej poľovníckej komory v Stropkove Dr. Štefan Gima.

Pre zúčastnených poľovníci pripravili občerstvenie a pohostenie poľovníckymi špecialitami. Počas posedenia na školskom ihrisku prebiehali súťaže pre najmenších, tiež si deti mohli zajazdiť na koníkovi pozrieť ukážku poľovníckych zbrani. Kultúrna časť osláv sa niesla v znamení folklóru, vystúpením FS Olšavčan z Nižnej Olšavy a duo Kačmar a Prokop. Cela slávnosť sa skončila v podvečerných hodinách s konštatovaním že podujatie naplnilo očakávania a ako vo svojom vystúpení povedal starosta obce, že poľovníctvo to nie je iba o lovení zveri ako sa môže laická verejnosť domnievať, ale že môže mať aj takú to podobu. V závere je potrebné vysloviť veľké poďakovanie Poľovníckemu združeniu Dubinka, ale aj všetkým ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o toto parádne podujatie.

Zdroj: Publikované v týždenníku Spektrum. Dostupné online tu.